KONFERANSA DAVET
Yaşlı göçmenlerin durumu yerel sağlık, bakım ve danışmanlık hizmetlerinde yeni talepleri ve gereklilikleri de beraberinde getiriyor. Bakım ve sağlık hizmetleri göçmen kökenli demans(bunama) hastalarının gereksinimlerini tam olarak karşılamadığı gibi, yaşlı bakım kurumlarında kültürlerarası yetkinliğe sahip, kültürel duyarlı ve göçmen kökenli danışman sayısı da yeterli değil.Bu nedenle bu konferansta Bonn ve Rheinsieg bölgelerinde göç, sağlık, bakım ve spor alanlarında calışan aktörler, kurum ve kuruluşlar biraraya gelip ”Demans (Bunama) ve Yaşlı Göçmenler” konusunu yoğun bir şekilde tartışacaklar.
Burdaki amaç ise ortak çalışma olanakları üzerine konuşmak, hastalığı önleyici tedbirler, bakım hizmetlerinde yaşanan yetersizlikler,problemler ve hastalık hakkında bilgilendirme üzerine çalışmalar yapmak ve sorunlara çözüm önerileri üretmektir.
PROGRAM
Organizatörler tarafından karşılama
AÇILIŞ KONUŞMASI
” Yaşlı Göçmenler ve Demans(Bunama).Aile Üyeleri ve Yaşadıkları Sıkıntılar.Göçmen Örgütlerinin Bu Konulardaki Tutumu”
Dr. Hıdır Çelik
Leiter der Ev. Migrations- und Flüchtlingsarbeit Bonn/Integrationsagentur (EMFA); Vorsitzen- der des Bonner Instituts für Migrationsforschung und Interkulturelles Lernen (BIM) e.V.

BİLİMSEL SUNUMLAR

” Göçmen kökenli Demans (Bunama) Hastalarında Bakım Hizmetleri”

Ligita Werth-Pedagog
SpKom-Südliches Rheinland, AWO Kreisverband Bonn / Rhein-Sieg e.V.

” Demans(Bunama) ve Yaşam : Türk ve Rus Kökenli İnsanların Sağlık ve Bakım Hizmetlerinde Yaşadıkları Sorunlar ve Yetersizlikler”
Julia Oberwinster – Sosyal Danışman-Sosyal Pedagog
Landesverband der Alzheimer Gesellschaften Nordrhein- Westfalen
ÇALIŞMA GRUPLARI
– Göçmen kökenli demans (bunama) hastalarına egsersiz ve sağlık desteği
– Göçmen kökenli demans (bunama) hastalarının bakım hizmetlerinin iyileştirilmesi
– Disiplinlerarası ortak çalışma ve ağ oluşturma çalışmaları
– Göçmenlere sunulan bilgi,danışmanlık ve destek hizmetlerine yönelik çalışmalar

Tarih : 26 Eylül 2014 Cuma, 10-16:30 saatleri arasında
Yeri :„MIGRApolis – Haus der Vielfalt“, Bonn – Brüdergasse 16-18, 53111 Bonn
Düzenleyen : Ev. Migrations- und Flüchtlingsarbeit Bonn / Integrationsagentur und Bonner Institut für Migrationsforschung und Interkulturelles Lernen (BIM) e.V., Bonner Altenhilfe, Stadtsportbund Bonn e.V., Perspektive Global GmbH und Alzheimer Gesellschaft Bonn e.V.
Yönetim: Dr. Cengiz Deniz ; Dr. Dietmar Schubert
Organizasyon: J. Michael Heveling-Fischell (Dipl. Soz. Wiss)
Kayıt: Katılmak istediğiniz takdirde lütfen heveling-fischell@bimev.de adresine mail gönderip kayıt olunuz.Sorularınız içinde Michael Heveling-Fischell’e 0176 955 088 73 numaralı telefondan veya yukardaki mail adresinden ulaşabilirsiniz.
Yaşlı bakım hizmetleri konusunda daha detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
PerspektiveGlobal GmbH
Brüdergasse 16-18, 53111 Bonn
Tel:0228 180 373 12

PerspektiveGlobalAllgemeinKONFERANSA DAVET Yaşlı göçmenlerin durumu yerel sağlık, bakım ve danışmanlık hizmetlerinde yeni talepleri ve gereklilikleri de beraberinde getiriyor. Bakım ve sağlık hizmetleri göçmen kökenli demans(bunama) hastalarının gereksinimlerini tam olarak karşılamadığı gibi, yaşlı bakım kurumlarında kültürlerarası yetkinliğe sahip, kültürel duyarlı ve göçmen kökenli danışman sayısı da yeterli değil.Bu nedenle bu konferansta...Interkulturelle Bildung, Gesundheit und soziale Dienste GmbH